Polish (Poland)English (United Kingdom)

Profilaktyka

Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby), szczebel w leczeniu próchnicy i paradontozy. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego, silnego uśmiechu.

Profilaktyka to prosta metoda leczenia dla każdego,im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty – zdrowe zęby i dziąsła, oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie zębów i przyzębia, piękny naturalny i własny uśmiech przez całe życie.

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytą nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy. Z drugiej strony,profilaktyka dąży do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii.

Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd zdrowego zęba lakiem szczelinowy. Przeprowadza się je  u dzieci zaraz po wyrżnięciu stałych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zęby te są wówczas słabo zmineralizowane, a więc i najbardziej podatne na próchnicę. Bruzdy – jako szczególnie trudne do oczyszczenia szczoteczką (zwłaszcza ręką dziecka) miejsca retencji płytki bakteryjnej – są tą częścią zęba, w której zaczyna się próchnica. Dla powodzenia zabiegu jest wymagana pewna współpraca ze strony dziecka. Umożliwia ona lekarzowi zachowanie suchości pola pracy, a to zapewnia trwałe połączenie laku z zębem. Skuteczność prawidłowo przeprowadzonej metody lakowania bruzd jest wysoka. Po 2 latach osiąga się redukcje próchnicy bruzd nawet do 90%, a po 5 – 7 latach jeszcze o około 50%. Odsetki te można zwiększyć uzupełnieniem laku (doładowaniem) w razie jego utraty.

Poszerzone lakowanie

Poszerzone lakowanie jest zabiegiem stosowanym w przypadku zębów z bruzdami zaatakowanymi próchnica w stadium początkowym. Polega ono na delikatnym usunięciu próchniczej tkanki zęba    i zastąpieniu jej płynnym kompozytem. Jest to zatem zabieg o charakterze zarówno profilaktyki jak i leczenia.

Lakierowanie

Zabieg lakierowania polega na profesjonalnym oczyszczeniu i pomalowaniu zębów lakierem fluorkowym. Jego działanie opiera się na wytworzeniu na powierzchni szkliwa warstwy CaF2, która utrudnia bakteriom przyleganie do zęba i burzy ich metabolizm. Lakierowanie stosuje się 2 razy w roku i jest najskuteczniejszą metodą fluoryzacji kontaktowej (40 – 70% redukcji próchnicy).
Najskuteczniej zapobiega próchnicy powierzchni gładkich, w tym stycznych i przydziąsłowych najtrudniejszych do oczyszczenia. Jest ono doskonałym uzupełnieniem chroniącego bruzdy lakowania.

 
Start Usługi ProfilaktykaEuro Dental Clinik    ul. Lewakowskiego 10    35-119 Rzeszów    tel. (17) 850 55 22    +48 667 380 380    +48 669 380 380    e-mail: rzeszow@eurodentalclinic.pl